Blog ikona
Blog

Přímý přenos na Mars

Sedím si takhle jedno odpoledne doma, upravuju fotky a najednou mi volá Kuba Rejlek, šéfredaktor Fasteru. Ani jsem ho nestihl pozdravit, jak na mě vychrlil novinu, že pojedeme za dva týdny do Stuttgartu otestovat nějaké auto. Když jsem se ho skromně zeptal, co to bude za Mercedes, začal mi odpovídat "Devět set..." no počkat, ale podle první půlky slova by to mělo být spíš Porsche! Ani ve snu by mě ale nenapadlo, jak bude pokračovat... "Osmnáctka!". V tu chvíli jsem začal skákat a pobíhat po bytě, jak kdybych vyhrál ve sportce. Vždyť já vlastně vyhrál! Moje šťastné číslo bylo 918 a jackpot jsem si za dva týdny opravdu vybral.

Vůbec jsem ale netušil, co mám od Porsche 918 Spyder očekávat. Zatím jsem ho naživo neviděl, ani na autosalonu. Dokonce jsem v ničem podobném ještě nejel. Zažil jsem už hodně supersportů, nejvýkonnější byl Techart GTStreet R, který měl 660 koní. Ale 887? To je přece ještě vyšší liga! A přitom je to hybrid s udávanou kombinovanou spotřebou 3,1 l/100 km. To jsou hodnoty jak z Marsu, nebo ne?

Až na ranní stau šlo ve Stuttgartu všechno jak po másle. Nejdřív nám ukázali výrobu a pak jsme se přesunuli přes ulici k presscentru, kde na nás čekala "naše" 918ka. To je nádhera! V jednoduchosti je síla a Porsche to tímhle autem dokazuje. Nemá na sobě žádné zbytečnosti a nakreslila ho spíš aerodynamika, všechno je tu funkční. Zajímavé ale je, že i přesto v řadě běžných Porsche neuvěřitelně vyniká. Prostě každý na první pohled pozná, že jde o něco speciálního. Dokonce i němečtí důchodci.

Vyrazili jsme za město, abychom konečně mohli začít fotit. Celou cestu jsem se mohl 918kou kochat z druhého auta. Bylo zajímavé sledovat, jak je oproti ostatním autům malá a přilepená k silnici. Dokonce i Smart FourTwo vedle ní vypadá jako nějaké SUV. Po sjezdu z dálnice jsme nemuseli jet daleko, abychom našli pěkné místo pro focení. Kéž bychom měli kvalitní silnice a všechno tak upravené i v Čechách. Navíc nám zde přišel vhod i kus uzavřené okresky, kde jsme mohli v klidu nafotit jízdní fotky.

Nejdřív jsme ale začali statickými. Jedna z věcí, kterou na focení aut miluju je, že přes hledáček dokonale poznám tvary celého auta. Zvlášť potom při focení detailů. A právě tehdy mě šokovalo, jak se 918 Spyder podobá Carreře GT.  Jistě, už na první pohled to člověk pozná, ale zdaleka ne v takové míře, jako když se zaměříte na jednotlivé části auta. Focení jsem si maximálně užíval a nebyl jsem sám. Každý, kdo procházel kolem, si chtěl udělat fotku a vyptával se, z jaké planety tento hybrid pochází.  Je to vlastně takový malý svátek, když se něco tak vzácného objeví na silnici. Zvlášť pro lidi, kteří se vyznají a uvědomují si, že už se to nemusí opakovat.

Když jsme dofotili, tak jsem se posadil vedle Kuby a jeli jsme se projet. Spousta lidí se mě ptá, jak to auto zrychluje. Jako z Marsu! První akceleraci mi totiž hlava nedokázala pobírat. Prostě jsem si nestačil během toho brutálního zrychlení uvědomovat, jak rychle se přemísťuji v časoprostoru. Je to neuvěřitelný pocit, který nepřestal, dokud Kuba nesundal nohu z plynu. Samozřejmě na všechno se dá zvyknout a na druhý, třetí dojem už jsem to dokázal pobírat, ale stejně jsem z toho byl pěkně dlouho v šoku. Rychlost je pro mě najednou hodně relativní pojem, ale naštěstí to není věc, která mi u aut přijde nejpodstatnější. Jak už u Porsche bývá zvykem, i 918 Spyder funguje skvěle jako celek. Ale o tom už vám Kuba píše víc ve Fasteru, který si určitě nenechte ujít!

I cestu zpátky jsem jel v 918 a bylo to hodně emotivní. Oba jsme si s Kubou přáli, aby tahle cesta nikdy neskončila. Přitom se Porscheplatz každou sekundou přibližoval víc a víc. Hlavní ale je, že jsme si to užili do posledního zastavení. Týmu Faster magazine se povedlo připravit opravdu nádherný materiál a já děkuju Kubovi, že jsem se na tom mohl podílet a následně pro vás připravit tento blog. Díky všem, kteří ho dočetli až sem a doufám, že vám fotky udělají radost!

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Nenechte si ujít Faster magazine #31, kde vám přinášíme rozsáhlý test tohoto hypersportu.

Fotky z výroby Porsche 918 Spyder očekávejte v příštím photoblogu!

FOLLOW ME on Facebook, Instagram and Flickr.